תיקון קלנועיות

תיקון קלנועיות היא פעולה נצרכת, במיוחד בקרב משתמשים שלא מקפידים על לבצע טיפולים בזמן. ישנם מספר טיפולים חשובים שכדאי לבצע בקלנועיות על מנת שלא יהרסו עם הזמן. אם לא נוטים להקפיד על כך אז אין ספק שיכול להיווצר מצב בו הקלנועית לא מתפקדת כהלכה או אפילו תקולה לחלוטין. ואז במקרים כאלה חייב לבצע תיקון של הקלנועית.

אצלנו בסדנא אנחנו מציעים שירותי תיקון לקלנועיות ומחזיקים את כל החלקים החלופיים על מנת להבטיח שהקלנועית שלכם תתפקד כהלכה. ובכל זאת אנחנו ממליצים לכם להגיע אלינו לבצע טיפולים תקופתיים לקלנועית כדי שלא יקרה מצב שתצטרכו את התיקונים הללו שלעיתים יכולים לקחת זמן ומשאבים ולהותיר אתכם ללא הקלנועית.

תוכן עניינים

תיקון קלנועיות מהווה חלק מתחזוקת קלנועית שוטפת בדיוק כמו תחזוקה של כסאות גלגלים. על אף שקלנועיות נחשבת לכלי רכב אמין וחזק ביותר, גם בהן יש בלאי והן חשופות לתאונות שונות. משתמשי קולנועיות נדרשים לחלקי חילוף מדי פעם או מעוניינים בשדרוג היכולות הקיימות, לצורך כך חשוב להתייעץ עם מומחה לתיקון קלנועית שיבחן את ביצועי הכלי, יאבחן את הבעיה ובשעת הצורך יבצע תיקון מקצועי. במקרה בו סוללת הקלנועית נחלשה או שהמצברים מתרוקנים מהר מדי – חשוב לפנות לתיקון כדי לטפל בבעיה.

קיימות מספר תקלות נפוצות העשויות להתרחש בקלנועית ולהפריע לשימוש השגרתי בה: היחלשות של המצברים או הסוללה, שחיקת צמיגי הקלנועית, פגיעות בחלקי הקלנועית החיצוניים ותקלות אלקטרוניות במבנה החשמלי של הרכב. לכל בעיה יש להתאים פתרון מדויק שיאפשר המשך שימוש חסכוני ובטוח ברכב:

במידה והמצבר נחלש (דבר הקורה בממוצע אחת ל-3-5 שנים) יש להחליף את המצבר בעלות של כ-400-500 ש”ח לכל מצבר כפול 3 מצברים הקיימים בכל קלנועית. סוללת ליתיום יש להחליף אחת ל-5-7 שנים בעלות של כ-3,000 ש”ח. במידה ושלדת הקלנועית או חלקים חיצוניים שלה נפגעו, יש לשקול את החלפת החלקים בחלקי חילוף חדשים ותקינים. החלפת צמיגים מומלצת אחת לכ-3 שנים בהתאם לרמת השחיקה של הגלגלים ואילו בעיות אלקטרוניקה הקשורות לתצוגה בכידון, נורות האיתות או תאורת הקלנועית – יש להפנות למכונאי קלנועיות בעל ניסיון וותק בתחום.

האם אתם מתקנים את כל סוגי הקלנועיות?

אנחנו בעיקר מתקנים את הקלנועיות של הלקוחות שרכשו דרכנו מהסיבה שאיתם אנחנו יודעים לעבוד בצורה הטובה ביותר, כשזה מגיע לחלקים המורכבים והטכניים של הקלנועית. ובכל זאת אנחנו מקבלים גם לקוחות חיצוניים שלא רכשו דרכנו, לתיקונים אוניברסאליים. אלה יכולים להיות תיקונים של צמיגים, ידיות, מצברים ועוד.

החלקים המורכבים יותר בתיקוני קלנועיות מתעסקים בחלק הטכני שמפעיל את הקלנועית. אנחנו יודעים לבצע את כל סוגי התיקונים הנדרשים. אלה יכולים להיות תיקונים במערכת הפיקוד של הקלנועית (המוח של הקלנועית), תיקוני חשמל, תיקונים והגדרה מחדש של בוררי מהירות ועוד.

האם אתם מבצעים התאמות לקלנועיות?

במידה והלקוח מעוניין בביצוע התאמות אישיות לקלנועית שלו, אנחנו מבצעים זאת אצלנו בסדנא. לרוב ההתאמות יבוצעו בנוכחות הלקוח, על מנת שיוכל לבחור את המאפיינים הכי נוחים עבורו ולבחון אותם תוך כדי התאמה ועבודה. ישנן מגוון סוגים של התאמות אישיות שאנחנו מבצעים ואלה משתנות מלקוח ללקוח בהתאם לצרכים המיוחדים שלו. 

בין ההתאמות הכי נפוצות שאנחנו מבצעים, כאלה שמבוצעות למירב הלקוחות שלנו, יש את התאמות ידיות המושב, התאמת מושב, הכוללת בחירת ריפוד ובד, החלפת צמיגים בהתאם לסוגי השטח בהם אותו אדם מתנייד ועוד.

טיפול תקופתי לקלנועית

טיפול תקופתי לקלנועית כולל תחזוקה קבועה של כלי הרכב מתוך הבנה שליקוי בתחזוקה השוטפת עשוי להוביל לנזקים משמעותיים בכלי שלאחר זמן יסתכמו בצורך לטיפולים מורכבים הרבה יותר. טיפול תקופתי לקלנועית יכלול אבחון הבעיה וטיפולה במספר היבטים: בהיבט החיצוני של הרכב, בהיבט הקשור במנוע הקלנועית, בהיבט המתייחס לתפעול הרכב מבחינה אלקטרונית ועד לצמיגי הרכב. בכל אחד מחלקי הקלנועית יש לטפל בצורה נפרדת. מומלץ לברר על מוסך המתמחה בתיקון קלנועיות על מנת לבצע טיפול תקופתי מקיף ומקצועי.

נוסף על הטיפול התקופתי, ברמה היומיומית יש להבין כי שימוש נכון במצברי הקלנועית יוכל למנוע בלאי ושחיקה של המצברים. ההמלצה המקצועית היא להטעין את המצבר כל זמן שהקלנועית אינה בשימוש. מומלץ לבצע זאת בשעות הלילה כאשר הקלנועית מושבתת ובכך לשמור על חיי המצבר מבלי לפגוע בפעילות היומיומית של המשתמשים. טעינה יומיומית מומלצת גם בקלנועיות המבוססות על סוללות ליתיום. עם זאת חשוב לדעת כי גם בתחזוקה נכונה של המצברים לאחר תקופה של עד 5 שנים (בסוללה – עד 7 שנים) – נדרש יהיה להחליפם בחדשים.

הנחיה חשובה נוספת היא הקפדה על הימנעות מהעמסת משקל עודף על הקלנועית. מדובר בכלי רכב המבוסס מנוע חשמלי הרגיש למשקל יתר וחשוב שלא לאתגרו עם משאות כבדים במיוחד. יש לבדוק מהו משקל הסף הניתן להעמסה על הקלנועית לפי סוג הדגם ומשקל כלי הרכב ולנהוג לפי ההנחיות. הקפדה על קיבולת משקל מדויקת תמנע בלאי מהיר של הרכב ותאפשר לקלנועית לפעול בצורה תקינה לאורך זמן. בנוסף, יש לבדוק מהו טווח השיפוע המקסימלי של הרכב ולא לנסוע בעליות או ירידות תלולות יותר מהטווח הרצוי.

כל כמה זמן צריך לבצע טיפול לקלנועית?

מומלץ לבצע בדיקת קלנועית אחת לחצי שנה ובהתאם לצורך לבצע תיקון קלנועית תוך שימוש בחלקי חילוף מקוריים באיכות גבוהה. חשוב לדעת כי מצברים העומדים זמן רב ללא טעינה מאבדים את היכולת להיטען שוב בצורה מיטבית. זו הסיבה כי חשוב להטעין את הקלנועית מדי רכב, גם כדי לאפשר נסיעות תכופות וגם כדי לשמור על איכות המצברים. שימו לב כי מומלץ להטעין את הקלנועית גם לפני כל יציאה בהתאם לחיי הסוללה הקצרים באופן יחסי.

בקלנועית ממוצעת זמן השימוש עומד על כ-5 שנים. עם זאת, קיימות קלנועיות איכותיות במיוחד הניתנות לשימוש אינטנסיבי גם למשך שנים ארוכות ואף לשני עשורים ויותר. לצורך שמירה על הקלנועית יש להגיע לביקורת וטיפול מדי חצי שנה. בדיקה וטיפול בקלנועית יכללו בדיקת בלמים, בדיקת מנוע ובדיקה חיצונית. בנוסף, מומלץ להתקין כיסוי קבוע לקלנועית מפני רוחות וגשם לצד התקנת מחזירי אור ופנסים לצרכי בטיחות. 

למעשה, כבר ברכישת קלנועית חשוב למצוא ספק רכב אמין לצורך רכישת קלנועית עמידה במיוחד העומדת בתקנים מחמירים וכן כוללת תמיכה ואחריות מלאה. לאחר הרכישה מומלץ לפנות לספק הרכב במידה ויש בעיה בקלנועית. רק לאחר גמר האחריות יש לפנות למוסך איכותי המתמחה בתיקון קלנועיות. דגש נוסף בתחזוקת קלנועית הוא מציאת מקום חניה הולם שימנע את כלי הרכב מחשיפה רצופה לשמש לצד קרבה למקור חשמלי לצורך הטענה על בסיס יומיומי.

מה היתרון בשמירה על קלנועית תקינה?

היתרון בשמירה על קלנועית תקינה כולל הפחתה של סיכון לתאונות עקב כשלים מכניים. בנוסף, תחזוקה שוטפת תייצר חיסכון בעלויות תיקונים או ברכישת חלפים יקרים. השמירה על תקינות כלי הרכב תטייב את ביצועי הקלנועית בנוגע לנסיעה חלקה יותר, מהירה יותר וצריכת דלק מינימלית. יתרונות נוספים בתחזוקת קלנועית הם הארכת תקופת השימוש בה ואפשרות למכור את הקלנועית במכירת יד שניה במחיר גבוה יותר.

לסיכום, שמירה על קלנועית במצב תקין באמצעות בדיקות תקופתיות ותיקונים לפי צורך תאריך את חייה, תספק ביצועים טובים יותר ותאפשר נהיגה בטוחה וחסכונית יותר.