M-logo

כסאות גלגלים קטלוג

כסאות גלגלים קטלוג מאגד את כל קטלוג הכסאות אשר נמצא אצלנו בחברה. כסאות גלגלים הם מכשירים חיוניים שעוזרים לחייהם של מיליוני אנשים עם מוגבלויות ברחבי העולם. כסאות אלה מורכבים ממושב המותקן על גלגלים, המאפשר לאנשים בעלי יכולת תנועה מוגבלת לחזור לעצמאותם ולנוע בחופשיות. כסאות גלגלים מגיעים בעיצובים שונים, החל מכיסאות גלגלים ידניים, המופעלים על ידי הכוח הפיזי של המשתמש, ועד לכיסאות גלגלים חשמליים המציעים קלות תמרון רבה יותר.

מעבר לפונקציונליות שלהם, כסאות גלגלים מסמלים את ההכללה ואת החשיבות של מתן מענה לצרכים מגוונים בחברה. ההתקדמות בטכנולוגיית כסאות הגלגלים ממשיכה לשפר את הנוחות, היעילות והנגישות. אלה מבטיחות שאנשים עם מוגבלות יכולים לנהל חיים מספקים ולהשתתף בפעילויות חברתיות, ספורטיביות ולחיות בשוויון עם אחרים.

כיום, כשנגישות היא דבר חשוב מאוד שמתייחסים אליו ברצינות רבה ויש חוקים המסדירים אותו, נושא ההתאמה וההנגשה לכיסאות גלגלים קיים כמעט בכל מקום : בבניית בתים, בכניסה למבנים ציבוריים ובתי עסק, בתחבורה הציבורית ועוד.

אנשים רבים בעלי מוגבלויות בגפיים מתפקדים כמו כל אדם בלי מוגבלות, ומנהלים חיים עצמאיים, כיסא הגלגלים משמש למעשה כרגליים שלהם ובאמצעותו הם יכולים לנהל שגרה רגילה כמו כל אחד אחר. הם יכולים להתנייד בדירה שלהם, לצאת לטייל ליד הבית או בשטח, לטוס לחו”ל, ללכת לעבודה, לקניות וסידורים, לנסוע בתחבורה ציבורית ובעצם לעשות ממש הכול. תחושת העצמאות חשובה מאוד לאיכות חייו של האדם המוגבל. כיסא גלגלים יפתור מצבים רבים שבהם אנשים מוגבלים מתקשים לצאת מבתיהם ולהרגיש כמו כולם.

3-1
כסאות גלגלים ממונעים
6
כסאות גלגלים מעמידים
כסא גלגלים א.ש.
כסאות גלגלים ידניים
כסא גלגלים ממונע
כסאות גלגלים לילדים

כיסא גלגלים

כיסא גלגלים הוא כלי עזר ניידות לכל אדם אשר צריך את יכולת התתניידות איתו, לא משנה מאיזה סיבה. כיום, אנחנו לא מסוגלים לדמיין עולם שבו אנשים בעלי מוגבלויות בגפיים התחתונות לא יכולים להתנייד בו. אבל למעשה לא תמיד זה היה ככה, בזמנים רחוקים לאנשים בעלי מוגבלויות כאלו לא היו באמת אפשרויות ניידות והיה עליהם להסתמך על עזרת משפחתם ואחרים.

בזמנים מודרניים אלו, לא רק שיש לאנשים שמגיעות להם בניהול חיים עצמאיים, פוריים ומספקים.

אבל איך זה התחיל בעצם? המצאת כיסא הגלגלים, כפי שאנחנו מכירים אותו, לא קרתה ביום אחד, זה היה תהליך של פיתוח טכנולוגי שבבסיסו הצורך למצוא פתרון לאנשים שאינם יכולים ללכת, מקרה קלאסי של טכנולוגיה שהתפתחה עקב צורך וביקוש משמעותיים.

כיסא הגלגלים הראשון הומצא, ככל הנראה, בשנת 1595 למלך ספרד פיליפה השני שהתקשה ללכת בזיקנתו, שמו של הממציא לא נשמר. בשנת 1655 בנה שען גרמני בשם פרפלר את כיסא הגלגלים הראשון בהנעה עצמית כדי שיוכל להתנייד בעצמו לאחר שנותר משותק מפציעה. פרפלר השתמש במומחיות הטכנולוגית שלו כשען כדי ליצור את שלדת כיסא הגלגלים בעלת שלושת הגלגלים שמסובבים ידנית באמצעות ידיות, זו הייתה פריצת דרך טכנולוגית גדולה.

אמנם עברו עוד כמה מאות שנים עד פיתוח כיסא הגלגלים המודרני, אבל אפשר לומר שפרפלר היה אבי כיסא הגלגלים וכל אלו שבאו אחריו התבססו על האבטיפוס שלו.

השימושים של כיסא גלגלים

השימושים של כיסא גלגלים הם רבים. כיסא גלגלים הוא כלי עזר רב עוצמה, הנה כמה מן העיקריים שבהם :

  1. עצמאות – אולי השימוש החשוב ביותר לכיסא גלגלים זה היכולת להעניק עצמאות לאדם שמוגבל בניידות. אי היכולת להניע את הרגליים חלקית או בכלל, הוא דבר שלכל הדעות מקשה מאוד על ניהול חיים עצמאיים, כיסא הגלגלים מסייע לאותו אדם לצאת מביתו ולהגיע כמעט לכל מקום שירצה.
  2. ניידות – כיסא הגלגלים עוזר לאדם המוגבל בתנועה להגיע למקומות שאליהם לא יכול היה להגיע בלעדיו ולנהל שגרת חיים רגילה, גם מחוץ לבית וגם בתוכו. ניידות זו מסייעת למוגבלי ניידות במגוון דרכים, אם זה לנסוע בתחבורה ציבורית, לצאת לטייל, להשתתף באירועים חברתיים ועוד.
  3. בריאות – המשתמש בכיסא גלגלים יכול בהחלט לשפר את בריאותו הפיזית וכושרו הגופני, בעיקר אם מדובר בכיסא בהנעה עצמית. יש כסאות גלגלים שמותאמים במיוחד לאנשים אתלטיים שסובלים ממוגבלות ומסייעים להם להמשיך בשגרת האימונים הרגילה שלהם.

כיסא גלגלים מומלץ

כיסא גלגלים מומלץ זה דבר מאוד סובייקטיבי, ומשתנה בהתאם לצרכים של המשתמש. אם אתם או אדם קרוב לכם זקוקים לכיסא גלגלים, אין ספק שתרצו לרכוש את כיסא הגלגלים הטוב, האיכותי והמתאים ביותר. אבל כששיש כל כך הרבה כיסאות גלגלים מצוינים בשוק, איך בוחרים? זו לא החלטה פשוטה, אבל ניתן להסתכל על כמה קריטריונים כדי למצוא את כיסא הגלגלים המומלץ המתאים לכם ביותר :

  • קודם כל חשוב מאוד להתייעץ עם איש המקצוע המטפל שלך, כמו פיזיותרפיסט או רופא, כדי שימליץ לך על כיסא גלגלים המתאים לצרכים הספציפיים שלך.
  • יש לקחת בחשבון האם תוכל להתנייד בעצמך עם כיסא הגלגלים או עם אדם שידחוף אותך. במקרה כזה צריך לשקול האם כיסא גלגלים שדוחפים או מניעים ידנית הוא מספיק או שיש צורך בכיסא עם הנעה חשמלית.
  • יש לבחון את מצב הכושר הגופני ומשקלו של האדם המוגבל בתנועה, ולראות האם יש לו מספיק כוח כדי להניע בעצמו את כיסא הגלגלים או שהוא דורש סיוע.

רוחב כיסא גלגלים סטנדרטי

רוחב כיסא גלגלים סטנדרטי לרוב יהיה קיים במרבית דגמי כיסאות הגלגלים הקיימים בשוק. כיסא גלגלים הינו אביזר מותאם אישית, כלומר יש כיסאות גלגלים שמיוצרים בגודל ומידה מסוימת, אבל לרוב ניתן להתאימם למשתמש או לייצר אותם בהזמנה אישית. לאנשים בעלי מוגבלויות שונות, שזקוקים לכיסא גלגלים, יש צרכים ומידות גוף שונות ויש לבחור כיסא גלגלים שיתאים להם בדיוק.

רוחבו של כיסא גלגלים סטנדרטי הוא כ – 55 עד 60 ס”מ, זהו רוחב שפותח במחשבה על ההתאמה לכניסות למשל: דלת הבית, פתחי חדרים צרים ועוד. כשאתם באים לרכוש כיסא גלגלים, חשוב ביותר להתייחס לכל הגורמים שרוחב הכיסא עלול להשפיע עליהם, כלומר: מה רוחב הפתחים בבית? מה רוחב הפתחים במקום העבודה? או בכל מקום אחר שאליו המשתמש מגיע בתדירות גבוהה. כמובן שעל ביתו של האדם שמוגבל בתנועה להיות גם מונגש למידות כיסא הגלגלים הספציפי שלו.

מרבית כסאות הגלגלים המוסדיים והפרטיים, שמוצאים בשוק כיום, מיוצרים לפי אותם סטנדרטים של מידות, אך אם תזדקקו לשינויים והתאמות, זה בהחלט אפשרי.

כיסא גלגלים למוגבלי ניידות

מגבלת ניידות הינה שם כולל למגוון של מצבים רפואיים פיזיים, חלקם זמניים וחלקם קבועים. לכל אדם שנזקק לכיסא גלגלים יש מגבלת ניידות מסוימת, ייתכן שזו מגבלה שנגרמה כתוצאה מתאונה, בהריון או במהלך הלידה, כתוצאה ממחלה, תאונה, זו יכולה להיות מגבלה שהיא רק שכלית או רק גופנית או שתיהן. 

בשורה התחתונה, רבים מבעלי המוגבלויות בתנועה זקוקים לכיסא גלגלים – אביזר ניידות שמלכתחילה יועד מוגבלי ניידות. כיסא הגלגלים הומצא מתוך צורך לאפשר לאנשים עם מוגבלויות בגפיים לנוע ממקום למקום, אם זה באמצעות דחיפה של מישהו אחר או באמצעות הנעה ידנית של המשתמש.

אמנם כיסאות גלגלים נועדו למוגבלי ניידות, אבל לא לכולם. לא כל אדם עם מוגבלות בגפיים יוכל להשתמש בכיסא גלגלים, ישנם אנשים שגם הגפיים העליונות שלהם לא מתפקדות, או שמצבם הגופני אינו מאפשר להם לשבת במשך זמן רב ולכן כיסא הגלגלים לא יתאים להם. יש  להתאים לאדם בעל המגבלה את כיסא הגלגלים הנכון לו ביותר לפי צרכיו.

כיסא גלגלים מחיר

כיסא גלגלים מחיר זהו נושא המורכב מכמה משתנים. ידוע שכיסא גלגלים אינו מכשיר זול. כיסאות גלגלים משלבים טכנולוגיה מתקדמת, חומרים יקרים וגם אמורים לשרת את האדם המשתמש בהם למשך זמן רב, לעתים כל חייו. כיסא הגלגלים חייב להיות מותאם לאדם בעל המוגבלות, באופן מושלם כדי שירגיש הכי בנוח ויוכל לבצע את כל הפעילויות שניתן.  

כל אלו ועוד מעלים מאוד את מחירי כיסאות הגלגלים. עם זאת המחיר של כיסאות גלגלים שאינם חשמליים או ממונעים, כלומר כיסאות גלגלים שיש צורך לדחוף אותם או שהמשתמש מסובב בעצמו, נמוך באופן משמעותי מכיסאות גלגלים ממונעים.

מחיריהם של כיסאות גלגלים שאינם חשמליים מתחילים לרוב מהמחיר הנמוך של 650 ש”ח ואף פחות מזה, ויכולים לטפס, עד למחיר של 1,500 ש”ח ויותר. הכול תלוי במפרט הטכני, בחברה  שמייצרת את כיסא  הגלגלים, בחומרים ממנה הוא עשוי ובפיתוחים הטכנולוגיים שבו.

אין ספק שרכישת כיסא גלגלים זה עניין יקר ולא לכולם יש את האמצעים לזה. אולי לא ידעתם, אבל המדינה מסייעת ברכישת כיסא גלגלים לפי קריטריונים שונים, מה שיכול מאוד לעזור למי שידם אינה משגת. יחד עם עזרה במימון תוכלו למצוא את כיסא הגלגלים המתאים ביותר לכם או לבן משפחתכם, יש חשיבות גדולה לקניית כיסא גלגלים איכותי ועמיד שישרת אתכם שנים רבות ללא תקלות, כדי שניתן יהיה לנהל שגרת חיים תקינה ככל האפשר. כיסא זול יכול לגרום לבעיות וייתכנו בו קלקולים שיעלה כסף לתקן, כך שעדיף להשקיע.

כסא גלגלים הוא רק חלק ממאגר של אמצעי ניידות למוגבלי ניידות, ביניהם קלנועית מתקפלת, כסא גלגלים חשמלי, כסאות גלגלים ידניים, כסאות גלגלים לילדים וכסאות גלגלים מעמידים.

האם יש מימון לכיסא גלגלים?

האם יש מימון לכיסא גלגלים? בטח תשמחו לדעת שהתשובה לכך היא כן, בהחלט. בישראל משרד הבריאות מסייע במימון כיסאות גלגלים. העזרה הינה כ – 90% מן הסכום. עם זאת, המימון הוא לאוכלוסיות מסוימות של אנשים בעלי מוגבלויות ולפי קריטריונים שונים, כמו: ילדים עד גיל 18, אנשים שמקבלים השלמת הכנסה לקצבת זקנה, אנשים שמקבלים תוספת השלמת הכנסה לקצבת שאירים, אנשים שמקבלים קצבת נכות, נשים שמקבלות קצבת נכות כעקרות בית, אנשים שמקבלים השלמות הכנסה שונות, חסידי אומות עולם ומשפחות שמקבלות השלמת הכנסה.

אדם בעל מוגבלות שזקוק לכיסא גלגלים, אם זה באופן זמני או לצמיתות, יכול לבדוק את זכאותו לעזרה במימון הרכישה. ראשית יש לפנות לרופא מומחה בקופת החולים והוא יעביר את הפנייה לבעל מקצוע כמו: מרפא בעיסוק או פיזיותרפיסט שיבדקו את הזכאות לפי מצבו הפיזי של האדם המוגבל. לאחר מכן ממלאים טפסים שונים שמגישים ללשכת הבריאות,  והועדה העוסקת בכך תחליט לפי  הקריטריונים אם לתת עזרה במימון או לא.

מה התנאים לקבלת עזרה במימון כיסא?

מה התנאים לקבלת עזרה במימון כיסא? כאמור, התנאים לקבלת עזרה במימון כיסא גלגלים הם קודם כל שיוך לאחת מקבוצות הקריטריונים או מקבלי הקצבאות המסוימות שהם : ילדים עד גיל 18, מקבלי קצבת נכות, חסידי אומות עולם, מקבלי השלמת הכנסה, מקבלי גמלת שאירים המקבלים גם השלמת הכנסה, ומקבלי גמלת זקנה המקבלים גם השלמת הכנסה.

חשוב לדעת שיש גם מקרים שונים של מוגבלויות שבהם אין עזרה במימון של משרד הבריאות כמו: נכי צה”ל וכוחות הביטחון, אנשים שנפגעו בפעולות איבה ומוכרים על ידי ביטוח לאומי ואנשים שאינם בעלי מוגבלות תנועה קבועה לצמיתות.

תהליך קבלת העזרה במימון ייקבע קודם כל אם האדם המוגבל באמת עומד בתנאים לקבלת העזרה. זאת קובעים באמצעות היותו משויך לאחת הקבוצות המקבלות גמלה או קצבה, כפי שצוין, באמצעות בדיקת מטפל מוסמך ורופא, ולבסוף באמצעות הועדה בלשכת הבריאות שתעיין במסמכים ותחליט לפיהם. יש גם לציין שהועדה מאשרת עזרה במימון רק לפני שכיסא הגלגלים נרכש ולא לאחר מכן.

כיסא גלגלים משרד הבריאות

כיסא גלגלים משרד הבריאות, הוא כיסא אשר חלקו או כולו נרכשו באמצעות מימון של משרד הבריאות. קבלת עזרה במימון מכשירי עזר למוגבלי ניידות, כמו אנשים שזקוקים לכיסא גלגלים, זה דבר שמעוגן בחוק בהתאם לתיקון השלישי לחוק ביטוח בריאות ממלכתי. משרד הבריאות עובד עם ספקים שונים שמהם אפשר לרכוש כסאות גלגלים עם עזרה במימון, לזכאים לכך שמוגדרים כעומדים בכל הקריטריונים הנדרשים, בהגדרת משרד הבריאות.

סוגי כיסאות הגלגלים שלהם ניתן לקבל סיוע במימון ממשרד הבריאות הם: כיסאות גלגלים חשמליים, כיסאות גלגלים ממונעים וכיסאות גלגלים בהנעה עצמית או באמצעות דחיפה. חשוב לדעת שלפני שמחליטים לרכוש כיסא גלגלים חדש יש גם את האופציה לקבל או לשאול כיסא גלגלים יד שניה בעמותות שונות.

כדאי גם לדעת שיש דרכים שונות לבחירת כיסא גלגלים עם עזרה במימון, יש כיסאות גלגלים שלהם נקבע המחיר המקסימלי וישנם כיסאות גלגלים שיש להגיש לגביהם הצעות מחיר ממקורות שונים. לא בטוח שתקבלו עזרה במימון בדיוק לכיסא שבו אתם מעוניינים ומומלץ לבדוק את העניין לפני הגשת הבקשה לעזרה במימון.

מפרט כיסא גלגלים משרד הבריאות

מפרט כיסא גלגלים משרד הבריאות מצביע על הקריטריונים והדרישות התואמות לבקשת מימון כיסא. משרד הבריאות מעניק עזרה במימון כיסא גלגלים לזכאים לכך שעומדים בקריטריונים מסוימים, ויש סוגים שונים של כיסאות גלגלים, חשמליים, ממונעים או בהנעה עצמית, שמשרד הבריאות מאשר. כיסא הגלגלים צריך להתאים בצורה המרבית והטובה ביותר למשתמש שיקבל אותו, לתקופת זמן ארוכה או לכל חייו, ולכן לכיסאות שונים יש מפרטים ומאפיינים שונים.

למשל : לכיסא גלגלים קל משקל סטנדרטי שיכול לשאת אדם עד משקל של 120 ק”ג, יש ידיות טלסקופיות שאפשר להרים ולהוריד לפי הצורך, מונעי התהפכות לבטיחות מרבית,  ניתן לשנות בו את העומק והגובה לפי ממדי המשתמש ועוד. לכיסא גלגלים שמיועד לקשישים ולאנשים עם רמת תפקוד נמוכה יותר יש מפרט מעט שונה: עזרים שונים שמסייעים לדחיפת הכיסא, משענות רגליים מתקדמות, משענות ידיים שניתן לבחור ומתכווננות לגובה ולישיבה ליד שולחן, מונעי התהפכות, מחזיק מקל הליכה, ידיות דחיפה בעלות אחיזה מחוזקת, מחזירי אור, חגורת בטיחות, אפשרות להוספת מוט דחיפה ייעודי ועוד.

מעבר מהיר אל